Jak napisać CV?

Dobrze napisane CV sprawi, że odpowiednio się zaprezentujesz i w efekcie otrzymasz więcej zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne. Podpowiadamy, jak napisać CV i co powinno ono zawierać, by zwiększyć twoje szanse na otrzymanie upragnionej posady!

Bądź szczery

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż dobra praca. Katowice, Warszawa czy Kraków – w takich miastach jest na wyciągnięcie ręki. To jednak tylko częściowa prawda, gdyż duże miasto, to nie tylko większe możliwości, lecz także większa konkurencja na rynku. O czym należy pamiętać, pisząc CV i jak to zrobić? Przede wszystkim bądź szczery. Nie umieszczaj w CV nieprawdziwych informacji, nie pisz o umiejętnościach, których nie posiadasz. Nie kłam także na temat stopnia znajomości danego języka czy wcześniej pełnionych obowiązków. Takie dane są bardzo łatwe do sprawdzenia, a kłamstwo sprawi, że już na starcie będziesz mógł pożegnać się z wymarzoną posadą.

Postaw na jakość

Im dłużej szukasz pracy, tym częściej zdarza ci się wysyłać CV „hurtowo” do firm na które w początkowym etapie poszukiwań nawet nie zwróciłbyś uwagi. To błąd! Dobre CV to takie, które zostało przygotowane z myślą o konkretnej firmie i określonym stanowisku. Pamiętaj, że CV to twoja wizytówka, dlatego na to, by odpowiednio je przygotować warto poświęcić trochę czasu. Jeśli zawrzesz w nim jedynie uniwersalne hasła i schematy, które pasowałyby do każdego z pewnością nie wyróżnisz się z tłumu. Jeśli pracodawca ma wybrać właśnie ciebie, pokaż mu, że jesteś najlepszym pracownikiem i że wiesz, gdzie i jakim celu aplikujesz.

Nie zapomnij o podstawowych danych osobowych

W CV powinny znaleźć się takie informacje jak twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres mailowy i numer telefonu. Wydaje się to oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. W dokumentach aplikacyjnych zawrzyj jedynie najważniejsze informacje. To, którą podstawówkę ukończyłeś naprawdę nie ma znaczenia!

Bądź profesjonalny

Miejsce zdjęć z wakacji czy wesela jest w rodzinnym albumie nie zaś w CV. Jeśli do dokumentów aplikacyjnych zamierzasz dołączyć fotografię, zadbaj o to, by było to zdjęcie ukazujące cię jako godnego zaufania profesjonalistę. To samo dotyczy adresu mailowego z którego kontaktujesz się z potencjalnym pracodawcą. Najlepiej, by zawierał on twoje imię i nazwisko, wszelkie zdrobnienia, ksywki i pieszczotliwe określenia są tutaj zdecydowanie nie na miejscu.

 

Sprawdź to, co napisałeś

Wprawdzie nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, ale zarówno błędy ortograficzne, jak i interpunkcyjne na pewno nie zadziałają na twoją korzyść. Przyjrzyj się także wizualnej stronie swojego CV. Upewnij się, że jest ono czytelne, że nic się „nie rozjeżdża” i że rekruter lub pracodawca zdoła je otworzyć.

Zadbaj o odpowiednią długość

 

Źle widziane są zarówno zbyt obszerne, jak i skrótowe CV. W pierwszym przypadku osoba przeglądająca twoje dokumenty może uznać, że masz tendencję do nadmiernego „rozwodzenia się” i że ze swoich dotychczasowych obowiązków nie potrafisz wybrać tych najważniejszych. W drugim natomiast możesz wyjść na kogoś, komu nie zależy na posadzie lub na kogoś, kto nie ma na koncie żadnych sukcesów (nawet jeśli nie jest to prawda). Ponadto CV to twój pierwszy kontakt z rekruterem lub pracodawcą i szansa na to, by się zaprezentować. Zbyt skrótowe CV sprawi, że osoba, która je przeczyta niczego się o tobie nie dowie. A skoro jesteś białą niezapisaną kartą, to po co zapraszać cię na rozmowę?

Dodaj komentarz

− 3 = 3