Leasing dla małych i dużych

Gdy pada słowo leasing najczęściej kojarzy się ono z zakupem samochodu służbowego. Intensywna promocja tego rodzaju transakcji w mediach spowodowała, że widzimy ją tylko z tej jednej strony. Tymczasem leasing może mieć wiele odsłon, a leasingować można nie tylko samochody, ale i specjalistyczny sprzęt czy maszyny, komputery, meble a nawet nieruchomości.

 

Plusy i minusy leasingu

Jak każdy schematyczne rozwiązanie leasing ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie plusem są korzyści podatkowe jakie dostarcza ta forma przedsiębiorcom. Koszty leasingu operacyjnego mogą stać się kosztami uzyskania przychodu. Jednocześnie transakcja zakupu środka trwałego w formie leasingu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy co miałoby miejsce, gdyby dany zakup był transakcją kredytową. Leasing jest stosunkowo prostą formą zakupu, nie wymaga tylu formalności jak kredyt, zabezpieczeniem leasingu jest przecież przedmiot transakcji, a czasem weksel in blanco. Podmioty umowy leasingowej otrzymują też korzystniejsze warunki ubezpieczenia.

 

Główną wadą, którą też można przekuć na zaletę jest to, że przedmiot umowy pozostaje cały czas własnością firmy leasingowej. Jeżeli leasingobiorca ma problemy finansowe czy musi ogłosić upadłość przedmiot umowy najczęściej wraca do leasingodawcy, nie można go odsprzedać, by pokryć kwotą sprzedaży brakujące aktywa. Poza tym w razie kłopotów umowę leasingową raczej nie można skrócić czy ją wypowiedzieć, koszt trzeba ponieść do końca.

 

Czas trwania umowy

Umowa leasingowa zawsze jest mniej elastyczna niż umowa kredytowa. Najczęściej jest to okres od 2 – 5 lat i bardzo trudno go zmienić w przypadku jakichkolwiek komplikacji życiowych. Do umowy załączony jest zawsze harmonogram spłat – sztywny i przewidywalny. I to jest najczęściej powód nieopłacalności leasingu przy transakcjach o niewielkiej wartości. Wówczas lepiej postarać się o kredyt.

 

Leasing jest z pewnością atrakcyjną alternatywą dla kredytu czy zakupu gotówkowego środka trwałego. Czy jest to najlepszy sposób w danym momencie i dla danego przedsiębiorcy zależy od aktualnych potrzeb i możliwości firmy. Z pewnością ta forma będzie korzystniejsza dla dużych firm, ale i mniejsza stabilna firma odniesie z tego tytułu korzyści.

 

Dodaj komentarz

69 − = 66