Jak nauczyć się oszczędzać?

Oszczędzanie w dobie obecnej ma szczególne znaczenie. Choć są osoby, które zarabiają ponad przeciętną, to jednak większość obywateli ma na umowie o pracę napisane: „najniższa krajowa”. Dobrze jest więc nauczyć się rozsądnie wydawać pieniądze i odkładać sukcesywnie chociaż niewielkie kwoty.

Odkładanie pieniędzy i rozsądne zakupy
Jeśli chcemy odłożyć trochę grosza, warto pomyśleć o otworzeniu w banku odpowiedniego rachunku oszczędnościowego lub lokaty. Istnieją obecnie oferty, które umożliwiają oszczędzanie przy podejmowaniu transakcji, czy płaceniu za zakupy. Jeśli trzyma się pieniądze na zwykłym koncie internetowym, trzeba brać pod uwagę fakt, że jest ono dość łatwo dostepne, a co za tym idzie – kusi.

Można pomyśleć o ustawieniu dodatkowych trudności (typu kilka haseł i tokenów) oraz zrezygnowaniu z kart płatniczych.

 

By nie wydawać zbyt wielu pieniędzy na zakupy, warto stosować się do kilku zasad.

 

Zawsze trzeba mieć ze sobą listę i odpowiadającą jej ilość pieniędzy. Na zakupy spożywcze nie wolno chodzić z pustym żołądkiem. Warto korzystać z przecen i promocji oraz kupować tańsze produkty hurtowo. Lepiej jest też nie robić zaopatrzenia codziennie, tylko raz na tydzień i zorientować się, które sklepy oferują najniższe ceny.

 

Uwagi końcowe
Żeby uzyskać efekty w oszczędzaniu, należy wprowadzać zmiany w życie stopniowo, ale sukcesywnie a potem trzymać się swoich postanowień i uczyć tego najbliższych. Najlepiej namówić do oszczędzania całą rodzinę, bo wtedy korzyści bedą największe.

Dodaj komentarz

− 1 = 1