Radiolinie – istotny element systemu alarmowego

Radiolinie to właściwie zestaw urządzeń bezprzewodowych, które składają się z odbiornika oraz pilota. Radiolinie są wykorzystywane np. do włączania oraz wyłączania czuwania systemów lub wzywania pomocy w przypadku zagrożenia. Istnieje wiele elementów radiolinii – urządzeń wchodzących w skład układów bezprzewodowych.

 

Radiolinie to zazwyczaj cały komplet urządzeń bezprzewodowych: odbiornika oraz pilota lub pilotów. Zazwyczaj odbiornik jest zasilany 12V DC (prądem stałym), który wystarczy podłączyć do kontaktu. Piloty w radioliniach są zazwyczaj zasilane za pomocą baterii.

 

Jak wybrać radiolinie?

 

Radiolinie różnią się od siebie ilością obsługiwanych kanałów, typem odbiorników, zasięgiem pracy, czy rodzajami pilotów. Zazwyczaj, w zestawach radiolinii, występują odbiorniki 1,2 lub 4 kanałowe. Warto pamiętać, że dodatkowe kanałowe (przyciski na pilocie) można dowolnie konfigurować i wykorzystać do sterowania roletami, otwierania bramy garażowej czy bramy wjazdowej na teren posesji.

 

Współczesne zestawy radiolinii, składają się z odbiorników superreakcyjnych, kilku pilotów, które w swojej pracy wykorzystują kodowanie zmienne transmisji np. techniką KeeLoq. Kodowanie transmisji pozwala zapewnić wysokie bezpieczeństwo, ponieważ każda pojedyncza transmisja (praca na linii pilot – odbiornik) jest inna od poprzedniej. Dzięki temu niemal niemożliwe jest skopiowanie dodatkowych pilotów, które będą współpracowały z odbiornikiem. Standardowe odbiorniki radiowe, które są wykorzystywane w radioliniach, mogą zapamiętać do nawet kilkunastu pilotów. Odbiorniki są wyposażone w wyjścia przekaźnikowe np. o typach NO/NC.

 

Zasięg transmisji poszczególnych zestawów radiolinii wynosić od kilkudziesięciu do nawet stu metrów. Radiolinie od najlepszych producentów, wyróżniają się niewielkim poborem prądu na poziomie 17/40 mA. Częstotliwość pracy radiolinii wynosi ok. 433 MHz. Ponadto sporo zestawów radiolinii wyposażonych w sygnalizację słabej baterii. Niektórzy producenci tego rodzaju urządzeń, gwarantują 5 lat pracy bez wymiany baterii, przy założeniu 10-krotnego użycia pilota dziennie. Warto zwrócić także uwagę na zakres pracy w poszczególnych temperaturach. Może się okazać, że konkretny zestaw radiolinii, może pracować jedynie w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza, co wyklucza prawidłową pracę w niektórych mroźnych miesiącach w Polsce.

 

Gdzie wykorzystuje się radiolinie?

 

Warto pamiętać, że współczesne radiolinie posiadają spory wachlarz zastosowań. Na rynku funkcjonuje wiele zestawów, których producenci zachęcają do użycia produktów np. do zdalnego sterowania roletami okiennymi, zdalnego sterowania bramą garażową czy markizami. Te funkcje odbiegają od pierwotnego sposobu wykorzystania radiolinii, jako części systemu alarmowego.

 

Nie oznacza to jednak, że radiolinie nie spełniają obecnie swoich funkcji. Zestawy urządzeń bezprzewodowych to integralny element prawie każdego systemu alarmowego, umożliwiając uzbrajanie i rozbrajanie alarmu napadowego (włączanie i wyłączanie czuwania systemu alarmowego). W przypadku zagrożenia, dzięki radioliniom można także wezwać pomocy (jeśli dany system alarmowy posiada przycisk napadowy).

Dodaj komentarz

71 + = 74