Skąd wziąć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Niewielka kwota oszczędności nie ułatwia, ale też nie uniemożliwia otwarcia własnego biznesu. Gdy brakuje pieniędzy na założenie i rozwój firmy, do dyspozycji pozostaje kilka źródeł finansowania. Wyjaśniamy, skąd wziąć środki potrzebne na założenie i rozwój działalności gospodarczej.

Kredyt lub pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej to nie jedyny sposób, by pozyskać kapitał na uruchomienie i rozwinięcie biznesu. W rzeczywistości na początkującego przedsiębiorcę czeka kilka, jeśli nie kilkanaście potencjalnych rozwiązań. I choć oczywiście nie każdy ma tak szeroki wybór, to jednak w większości przypadków bez trudu można znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Poniżej wskazujemy trzy główne kategorie źródeł finansowania, które pomogą założyć i rozwinąć firmę.

Pożyczki i kredyty

Najbardziej oczywistym sposobem na zasilenie budżetu firmy jest oczywiście pożyczenie środków. Trzeba jednak podkreślić, że banki niechętnie wspierają raczkujące biznesy, czego wyrazem są niskie kwoty kredytów dla początkujących oraz duża liczba odrzuconych wniosków; poza tym, ze względu na duże ryzyko, oferują mało korzystne warunki kredytowania, czyli przede wszystkim wysokie oprocentowanie. Dlatego też warto zainteresować się alternatywnymi sposobami pożyczania pieniędzy, zwłaszcza rządowym programem Pierwszy biznes – wsparcie na starcie. Ten ostatni jest skierowany do studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół średnich i wyższych, którzy uzyskali dyplom nie później niż w ciągu 4 ostatnich lat. Dzięki niemu można pożyczyć nawet blisko 80 tys. zł na okres do 7 lat – i to przy korzystnym, preferencyjnym oprocentowaniu.

Dotacje i dofinansowania

Drugą podstawową kategorię źródeł finansowania stanowią dotacje i dofinansowania, czyli bezzwrotne formy wsparcia pieniężnego dla przedsiębiorców. Można z nich skorzystać, biorąc udział w wybranym programie organizowanym przez Unię Europejską czy też zgłaszając się do urzędu pracy lub jednego z państwowych funduszów specjalnych (np. PFRON-u). Niezależnie od wybranej opcji trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia określonych wymogów, a także późniejszymi kontrolami w zakresie sposobu wydatkowania uzyskanych środków. Warto podkreślić, że spośród tych metod finansowania najłatwiej jest uzyskać dotację z PUP, przy czym ma ona tę wadę, że może wynieść maksymalnie tylko nieco ponad 20 tys. zł.

Organizacje pozarządowe i inne źródła finansowania zewnętrznego

Wprawdzie w ostatniej grupie źródeł finansowania można znaleźć najwięcej opcji, niemniej jednak większość z nich jest dostępna tylko dla nielicznych przedsiębiorców. Aniołowie Biznesu czy Fundusze Venture Capital mogą wesprzeć kwotą liczoną w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych, ale zwykle tylko obiecujące start-upy, z dużym, globalnym potencjałem wzrostowym. W grę wchodzą też: dofinansowanie od Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, finansowanie społecznościowe czy różnego rodzaju konkursy dla początkujących przedsiębiorców. Jeśli jednak pomysł na biznes nie jest zbyt innowacyjny, również i te opcje pozostają niedostępne.

 

Dodaj komentarz

2 + 1 =