Sposób na domowe wydatki

Planowania swoich wydatków uczymy się właściwie od dziecka. Od chwili, gdy dostajemy pierwsze kieszonkowe. Szybko uczymy się, że otrzymane pieniądze jesteśmy w stanie wydać w przysłowiowe pięć minut, a potem każdego dnia cierpimy na brak gotówki. Do gospodarowania pieniędzmi dochodzimy niestety metodą prób i błędów. Wśród nas są z pewnością tacy, którzy tę lekcję odrobili na piątkę, a inni mają z tym kłopoty również w dorosłym życiu.

W jaki sposób zaplanować budżet domowy?

Bazą dla dobrze rozplanowanego budżetu domowego jest świadomość struktury swoich wydatków. Pomoże w tym ich podział na dwie nierównoważne części. Jedna z nich utworzy część wydatków niezbędnych, stałych, które ponosi się co miesiąc, są to opłaty za czynsz, media, spłata kredytu, niezbędna żywność. Drugą część budżetu domowego tworzą wydatki dodatkowe, czyli kultura, używki, nadprogramowe ubrania, jedzenie na poziomie wydatku zbędnego.

Do czego potrzebne rozpisanie wydatków?

Jeżeli chcemy przeanalizować swoje wydatki i ewentualnie tam poszukać oszczędności, które przeznaczymy chociażby na spektakularne wakacje, warto przez jakiś czas taką analizę dokonywać pisemnie. Bez szczegółów, ale z podziałem na dziedziny życia, warto rozpisać swoje wydatki. Choćby po to,aby przestać się samemu oszukiwać. Wyraźne podziały w pisemnym budżecie domowym na wydatki niezbędne oraz zbędne, dodatkowe pozwolą uzmysłowić sobie, gdzie można znaleźć oszczędności oraz pokażą skalę wydatków niepotrzebnych, nadmiernych czy po prostu niefrasobliwych.

Mała czarna w budżecie domowym

Mała czarna w domowym budżecie, czyli współczynnik małej czarnej to pieniądze, które marnujemy, a moglibyśmy zaoszczędzić. Warto przeanalizować te wszystkie niewielkie kwoty, które codziennie uciekają z portfela, a ich suma nieoczekiwanie robi różnicę. Wydatki na przysłowiową małą czarną, fast foody na mieście, papierosy czy tzw. gazety poczekalniowe zmieniają obraz naszego budżetu. I nie chodzi tu wcale o całkowitą rezygnację z drobnych przyjemności, ale o trzymanie ich pod ścisłą kontrolą.

Dodaj komentarz

60 − = 53