Sprzęt rehabilitacyjny – lepiej kupić czy wypożyczyć?

O tym, czy lepiej kupić, czy wypożyczyć dany sprzęt rehabilitacyjny decyduje kilka kwestii. Warto zastanowić się, czy np. wózek inwalidzki, kule ortopedyczne, łóżko rehabilitacyjne lub balkonik są potrzebne na stałe, czy tylko chwilowo. Pod uwagę warto wziąć również rodzaj schorzenia i sytuację finansową.

Należy podkreślić, że sklep medyczny to zazwyczaj również wypożyczalnia sprzętu medycznego. Jak się jednak okazuje, najczęściej jednak opłaca się zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego – aby to zrobić wystarczy sprawdzić, jaką ofertę ma sklep rehabilitacyjny, a także, czy można ubiegać się w nim o dofinansowanie sprzętu z NFZ. Czasami jednak zdarzają się sytuację, gdy sprzęt warto wypożyczyć. Używany wózek inwalidzki, kule ortopedyczne bądź balkonik sprawdzą się np. przy krótkotrwałych urazach.  

Jaki konkretnie sprzęt rehabilitacyjny kupić na własność?

Kiedy pacjent chce albo musi korzystać ze sprzętu rehabilitacyjnego, który ma być indywidualnie dostosowany do jego wymagań lub potrzeb, które wynikają z jego choroby albo terapii, to oczywiście trzeba kupić nowe urządzenie. Taki sprzęt musi być indywidualnie dopasowany przez lekarza i tak się dobiera np. wkładki ortopedyczne, gorsety, kołnierze rehabilitacyjne, ale też czasami większy i bardziej skomplikowany sprzęt rehabilitacyjny. Kupić należałoby również takie przedmioty, które mają charakter bardziej osobisty, np. wiele osób nie chce korzystać z używanego krzesła toaletowego albo materaca przeciwodleżynowego.

Lepiej kupić sprzęt do rehabilitacji, który jest potrzebny na dłużej

Jeśli sprzęt rehabilitacyjny będzie komuś potrzebny na dłuższy czas albo na stałe, to oczywiście lepszym rozwiązaniem i bardziej opłacalnym jest kupienie takiego sprzętu. Poza tym sklep rehabilitacyjny zapewnia gwarancję na takie sprzęty, ale też można korzystać z przeglądów technicznych i serwisowania sprzętu, co jest bardzo ważne przy sprzętach bardzo dużo używanych, jak np. wózek inwalidzki.

Kiedy warto kupić używany sprzęt rehabilitacyjna albo go wypożyczyć?

Kiedy sprzęt jest potrzebny na krótki czas, to warto go wypożyczyć albo kupić używany, ponieważ w tej sytuacji zwyczajnie nie opłaca się kupienie całkiem nowego sprzętu. Taka sytuacja jest np. z kulami ortopedycznymi, które potrzebne są na krótko, dlatego warto kupić używane. Sprzęty rehabilitacyjne można wypożyczyć w specjalistycznym szpitalu, poradni lub ośrodku rehabilitacyjnym. Również sklep medyczny działa często także jako wypożyczalnia sprzętu medycznego. Warto pamiętać, że ceny wypożyczenia takiego sprzętu nie zawsze są atrakcyjne i czasami lepiej opłaca się zakup nowego.

 

Dodaj komentarz

+ 33 = 39