Zagrożenia płatności PayPass

Technologia cały czas idzie do przodu. Niedawno przełomem było konto internetowe, czyli rachunek ze zdalnym dostępem. Jednak banki i wszystkie instytucje zaangażowane w proces płatności nieustannie opracowują nowe rozwiązania, które mają uprościć zawieranie transakcji i przy okazji zwiększyć dochody dostawców takich usług.

 Utrata pieniędzy i niezamierzony debet

 

Świetnym przykładem jest tutaj technologia zbliżeniowa w płatnościach kartą. Na czym to polega? Mając kartę wyposażoną w moduł NFC (ang. Near Field Communication, czyli komunikację bliskiego zasięgu), nie trzeba wkładać jej do terminala, żeby zapłacić za towar. Wystarczy przyłożyć plastik do czytnika.

W Polsce operacje poniżej 50 zł nie muszą być zatwierdzane PIN-em. We Francji tą granicą jest 20 euro. Każdy kraj samodzielnie ustanawia kwotę, której przekroczenie wymaga podania kodu zabezpieczającego.

Transakcja przebiega znacznie szybciej niż standardowa płatność. Nie trzeba bowiem wkładać karty, czekać na jej połączenie, podawać kodu. Raz, dwa i zapłacone. Opcja ta przydaje się zwłaszcza przy drobnych zakupach, np. gumy, napoju i biletu w kiosku.

Dzisiaj zbliżeniowo można płacić również telefonem. Trzeba jednak mieć nowoczesną komórkę (smartfon) wyposażoną w specjalną kartę SIM-centric, na której zainstalowano moduł płatności. Fizycznie czynność uiszczania należności wygląda identycznie. Zbliżamy aparat do czytnika, czekam na charakterystyczny dźwięk i zabieramy telefon.

Choć płatności PayPass są bardzo wygodne, niektórzy nie są do nich przekonani. Podnoszą zarzut niebezpieczeństwa przechwycenia sygnału. Organizacja MasterCard (dostawca technologii PayPass) zapewnia jednak, że nie ma ryzyka utraty pieniędzy.

Pewną niedogodnością może być jednak fakt, że niektóre banki nie autoryzują transakcji w czasie rzeczywistym. W momencie zbliżenia karty do czytnika ten ostatni nie łączy się z serwerem banku, żeby sprawdzić, czy na koncie klienta są środki umożliwiające dokonanie operacji. Banki rozliczają takie transakcje kilka razy w tygodniu. To stwarza ryzyko, że klient nieświadomie wpadnie w debet.

Dodaj komentarz

78 − 69 =